کویکی، شکستن مرزهای فناوری اطلاعات

کویکی،  شکستن مرزهای فناوری اطلاعات

ماه گذشته میلادی کنفرانس شکستن مرزهای فناوری (TechCrunch Disrupt Conference) در سانفرانسیسکوی آمریکا برگزار شد. این کنفرانس درباره ایده های برتری است که مرزهای امروز فناوری را در می‌نوردند و به خلق جهانی متفاوت کمک می‌کنند. در این کنفرانس به بهترین ایده بکر و مرزشکن جایزه اهدا می‌شود.

در کنفرانس اخیر که کمتر از یک ماه پیش برگزار شد، ایده «کویکی» (Qwiki) برنده شد و کاپ مرزشکنی فناوری به مبدع جوان آن یعنی دوگ ایمبروس (Doug Imbruce) تعلق گرفت. البته او تنها نیست و گروه آنها «گروه 7 » نام دارد که جایزه 50 هزار دلاری این مسابقه بزرگ ایده های برتر را بردند. آنها یک گروه جوان خلاق در فناوری های جدید هستند. برای مثال یکی از دوستان و همکاران وی، لوئیس مونیر(Louis Monier) مبدع موتور جستجوی آلتاویستا (AltaVista) است. 

«کویکی» چیست؟

در فیلم ها و داستان های علمی تخیلی دیده اید که مثلاً کسی چیزی را می‌گوید و بعد در مقابلش تصاویر آن را می‌بیند و صدای راوی را می‌شنود که در مورد آن تصاویر توضیح می‌دهد. کویکی تحقق همین رویا است. در واقع، مرز تازه ای برای ویکی است. امروز شما با استفاده از ویکی، اصطلاحی را جستجو می‌کند و آخرین متون ادیت شده در آن مورد را می‌خوانید. در وب نیز شما اصطلاحی را سرچ می‌کنید و یافته های متنی و یا عکسی را دریافت می‌کنید. با سرویس کویکی، شما اصطلاحی را جستجو می‌کنید و این نرم افزار تصاویر مربوط به آن را به اضافه فایل های صوتی ـ که درواقع روایت‌گر آن تصاویر هستند ـ به صورت ادغام شده و هماهنگ، ارائه می‌دهد. با این نرم افزار به جای متن در ویکی، کاربر ویدیو، صدا و عکس را با هم خواهد داشت، که در واقع نسل متفاوت و بدیع فیلم های پویااست در مورد آنچه شما جستجو می‌کنید. راوی در این فیلم ها یک صدای کامپیوتری شده (computerized voice) است. درست مثل همان فیلم های علمی تخیلی.

به عبارت دیگر، کویکی سرویس جدیدی است که مصرف اطلاعات را دگرگون می‌کندو راه تازه ای برای مصرف اطلاعات است. یادمان باشد که این سرویس تازه و بدیع الزاماً منحصر به دستگاه کامپیوتر نیست و کاربر می‌تواند با موبایل از این سرویس برخوردار شود. حالا جهان فردا را تصور کنید.  

تصور کنید این خدمت خلاقانه چگونه مرزهای امروز آموزش را خواهد شکست؟

چه تاثیری روی اخبار خواهد گذاشت؟ و ...

 

در ویدئوی زیر، بنیان‌گذاران کویکی نحوه استفاده از این سایت را نشان می‌دهند و به معرفی آن می‌پردازند.

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر به این سایت ها مراجعه کنید:

http://venturebeat.com/2010/09/27/qwiki-launch/

http://techcrunch.com/2010/09/29/qwiki-techcrunch-disrupt-winner/

http://www.cultofmac.com/qwiki-ipad-the-future-of-information-distribution/61378

http://techcrunch.com/2010/09/27/qwiki/