راهنمای Soundslides برای خبرنگاران (4)

راهنمای Soundslides برای خبرنگاران (4)

 

  

 

 

خروجی گرفتن از نرم افزار

پس از اتمام کار، با کلیک روی دکمه Export، پوشه ای با عنوان Publish_to_web درون پوشه پروژه شما ساخته می شود و پنجره آن نیز بلافاصله باز می شود. برای انتشار اسلایدشو روی اینترنت باید کل این پوشه را روی سرور یا فضای هاست سایت خود قرار دهید چرا که این پوشه حاوی عکس ها، فایل صدا و دیگر فایل های مربوط به تنظیمات اعمال شده از سوی شما  روی عکس ها و نحوه نمایش آن ها است.

 

Soundslides

 

 

پوشه Publish_to_web بسته به تنظیمات مورد استفاده شما، می تواند حاوی فایل ها و پوشه های زیر باشد:

 

Soundslides

 

 • 400_300: (پوشه) در صورتی که از سایز custom استفاده کرده باشید، این پوشه ایجاد نخواهد شد.
 • 600_450: (پوشه) در صورتی که از سایز custom استفاده کرده باشید، این پوشه ایجاد نخواهد شد.
 • Fullscreen: (پوشه) در صورتی که گزینه Full-screen enabled فعال شده باشد، این پوشه ایجاد می شود.
 • Custom: (پوشه) در صورتی که از سایز custom استفاده کرده باشید، این پوشه ایجاد می شود.
 • audio_hi.mp3: (فایل)
 • audio_lo.mp3: (فایل)
 • index.html: (فایل)
 • small.html: (فایل)
 • soundslide.txt: (فایل)
 • soundslides.xml: (فایل)
 • soundslider.swf: (فایل)

 

در صورتی که بخواهید فایل خروجی پروژه خود را به صورت ZIP داشته باشید، تنها کافی است از منوی File گزینه Export and Zip را انتخاب کنید.

 

Soundslides

 

این کار در پوشه پروژه، فایلی با فرمت Zip با عنوان publish_to_web.zip ایجاد می کند:

 

Soundslides

 

 

انتشار اسلایدشو روی وب

همان طور که اشاره شد به منظور نمایش اسلایدشو روی وب سایت، باید کل پوشه Publish_to_web را روی سرور خود قرار دهید. بهتر است نام این پوشه را بر اساس نام گزارش تغییر دهید و سپس روی سرور آپلود کنید. سه راه برای نمایش اسلایدشو ساخته شده توسط Soundslides روی اینترنت وجود دارد:

 • استفاده از فایل index.html
 • استفاده از فایل soundslider.swf
 • تبدیل خروجی نرم افزار به ویدئو و استفاده از فایل ویدئو

 

 - استفاده از فایل index.html: لینک URL این فایل html را در صفحه وب سایت خود قرار دهید. به طور مثال اگر پوشه Publish_to_web را بر روی سرور در آدرس زیر قرار داده باشید،

www.example.com/media/publish_to_web

لینکی که باید در صفحه وب سایت شما قرار گیرد به این صورت خواهد بود:

www.example.com/media/publish_to_web/index.html

 

این صفحه html تنها شامل پلیری است که مدیای شما را نمایش می دهد.

 

- استفاده از فایل soundslider.swf: می توانید این فایل فلش را در صفحه وب سایت خود embed کنید. آدرس این فایل نیز با توجه به آدرس پوشه Publish_to_web قرار گرفته روی سرور (در آدرسی شبیه آدرس بالا) بدین صورت خواهد بود:

www.example.com/media/publish_to_web/soundslider.swf

 

سایز نمایش اسلایدشو بر اساس سایزی خواهد بود که پیش از این در پروژه اولیه در نرم افزار Soundslides تعریف کرده اید.

 

به این ترتیب می توانید در ادیتور وب سایت خود لینک فایل فلش را وارد کنید و آن را که در واقع پلیری است برای نمایش مدیای ساخته شده، در میان متن گزارش چندرسانه ای خود قرار دهید.

 

در صورتی که بخواهید از فایل خروجی پروژه، کد html مورد نیاز به منظور embed کردن را داشته باشید می توانید از ابزار embed ارائه شده از سوی وب سایت پشتیبانی Soundslides استفاده کنید. برای این کار باید ابتدا پوشه Publish_to_web را روی سرور آپلود کنید. سپس آدرس این پوشه را در نوار زیر وارد کنید:

 

Soundslides

 

روی دکمه Continue کلیک کنید. وارد صفحه ای جدید می شوید که شامل پیش نمایشی از گزارش به همراه کد embed آن است.

 

Soundslides

 

زیر باکس حاوی کد embed امکان تغییر سایز اسلایدشو وجود دارد. پس از وارد کردن سایزهای جدید عرض (width) و ارتفاع(height)، روی دکمه Modify کلیک کنید تا تغییرات مدنظر شما اعمال شود.

 

پیش از این در بخش سوم این درسنامه، زیر عنوان «تنظیم قالب اسلایدشو» در مورد گزینه Play automatically توضیح داده شد. فعال کردن این گزینه باعث می شود نمایش اسلایدشو بلافاصه بعد از باز شدن صفحه مطلب و پس از load کردن قسمت ابتدایی، به صورت اتوماتیک آغاز شود. حتی در صورتی که این گزینه فعال نباشد، بلافاصله پس از باز شدن صفحه مطلب، اسلایدشو load و آماده پخش می شود. در بیشتر موارد بهتر است این اتفاق (load شدن اسلایدشو) پس از کلیک روی دکمه Play اتفاق بیفتد. یعنی نه تنها گزینه Play automatically فعال نشود، بلکه تنظیمات به گونه ای انجام شود که اسلایدشو نیز به صورت اتوماتیک load نشود. این نکته خصوصا در مواقعی که سرعت اینترنت مخاطب پایین است یا زمانی که در یک صفحه چند اسلایدشو در کنار هم منتشر شده اند، اهمیت پیدا می کند.

گزینه Disable autoload در صفحه ابزار embed، این امکان را می دهد تا از load شدن اسلایدشو بلافاصله پس از باز شدن صفحه مطلب جلوگیری شود. پس از فعال کردن این گزینه، به منظور اعمال آن در کد html خروجی دکمه Modify را کلیک کنید.

 

Soundslides

 

 

- تبدیل خروجی نرم افزار به ویدئو و استفاده از فایل ویدئو

وب سایت پشتیبانی Soundslides، ابزاری را برای تبدیل اسلایدشوهای ساخته شده به ویدئو در اختیار قرار داده است. ابزار آنلاین تبدیل اسلایدشو به ویدئو تنها با نسخه های خریداری شده نرم افزار Soundslides قابل استفاده است. بنابراین در صورتی که licence نرم افزار را خریداری کرده اید و از نسخه Demo آن استفاده نمی کنید، با این ابزار می توانید اسلایدشوها را به ویدئو با فرمت Mp4 تبدیل کنید. این فایل قابل ارائه روی وب سایت اشتراک گذاری ویدئو مانند Youtube و Vimeo است.

 

برای این منظور ابتدا طبق روش گفته شده در بالا، فایل publish_to_web.zip را از نرم افزار بگیرید. همچنین می توان به صورت دستی، پوشه Publish to web را با استفاده از هر نرم افزار دیگر ZIP کرد.

سپس وارد صفحه تبدیل اسلایدشو به ویدئو شوید. در مقابل گزینه Preset size، سایز مناسب برای ویدئوی خروجی را انتخاب کنید. همچنین گزینه های Include lowerthirds و Include movement را فعال نگه دارید. در صورت تمایل می توانید آدرس ایمیل خود را نیز وارد کنید تا پس از اتمام تبدیل اسلایدشو به ویدئو، لینک دانلود برای شما ارسال شود.

 

Soundslides

 

روی دکمه Continue کلیک کنید. در صفحه بعد با کلیک روی دکمه  Select file و مکان یابی فایل ZIP، آن را به نرم افزار معرفی کنید.

 

Soundslides

 

سپس پروسه آپلود فایل ZIP آغاز می شود.

 

Soundslides

 

پس از اتمام آپلود فایل این پیغام نمایش داده می شود: Your slide show is being processed now و پس از تبدیل، لینک دانلود ویدئو نهایی به ایمیل وارد شده ارسال خواهد شد.

 

Soundslides

 

در صورتی که آدرس ایمیل خود را وارد نکرده اید، صبر کنید تا لینک دانلود در همین صفحه نمایش داده شود. با نمایش پیغام Conversion complete. Please download your video file. لینک دانلود ویدئو نیز نمایش داده می شود.

 

Soundslides

 

 

 

 

* در بخش آخر درسنامه شماره 4، از تصاویر راهنمای ارائه شده روی وب سایت پشتیبانی نرم افزار Soundslides استفاده شده است.