کد مطلب:3913
زمان انتشار:پنجشنبه 9 دی 1395 - 10:31:08
علم و ژورنالیسم؛ تعارض یا تفاهم؟

علم و ژورنالیسم؛ تعارض یا تفاهم؟

روزنامه نگاری - نشستی با موضوع «رابطه علم و رسانه» با حضور دکتر محمدامین قانعی‌راد، دکتر حسن نمک‌دوست و دکتر نعمت‌الله فاضلی

 

«ژورنالیسم» و «ژورنالیستی» در فضای فرهنگ عمومی و بویژه درمیان نخبگان دانشگاهی معادل غیر علمی، بی اعتبار، سبک، سطحی و نوعی توهین تلقی می شود. چنین ارزیابی و داوری تا چه اندازه موجه و درست است و چقدر از یک نوع عقیده قالبی و پیشداوری ریشه می‌گیرد؟

اصولا رابطه و نسبت ژورنالیسم با علم چگونه است؛ تقارن و نزدیکی یا تباین و تضاد؟ این دو در سیر تحولات تاریخی چه نسبتی باهم داشته اند؟ شناخت علمی چیست و چه مشخصاتی دارد و آیا داده ها و شناخت ژورنالیستی قابلیت متصف شدن به صفت علمی را دارند، چگونه و به چه معنا؟ اشتراکات و افتراقات شناخت علمی و ژورنالیستی کدام است و این دو نوع شناخت از چه نظر به هم نزدیک می‌شوند و کجا از هم فاصله می گیرند؟

این سئوالات موضوع نشستی با عنوان«رابطه علم و رسانه» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود. در این نشست دکتر محمدامین قانعی راد، عضو هیات علمی مرکز تحقیفات و سیاست علمی کشور با موضوع «رسانه و دانش مردم‌مدار»، دکتر حسن نمک‌دوست تهرانی، مدیر مرکز آموزش و پژوهش همشهری تحت عنوان «روزنامه نگاری و شناخت» و دکتر نعمت‌الله فاضلی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در مورد «ژورنالیسم و علوم اجتماعی» سخنرانی کردند.

نظر به اهمیت مباحث مطرح شده در این نشست، مدرسه همشهری فایل صوتی این سخنرانی ها را منتشر می‌کند.

 

قانعی راد

 

 

 دکتر محمدامین قانعی‌راد  [  پخش فایل صوتی  ]

نمک دوست دکتر حسن نمک‌دوست  [  پخش فایل صوتی  ]

فاضلی دکتر نعمت‌الله فاضلی  [  پخش فایل صوتی  ]

 

 

 

کد مطلب:3913
تاریخ درج مطلب:پنجشنبه 9 دی 1395 - 10:31:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1