آخرین مطالب

چند رسانه ای/ زنان آتش نشان

فهمیه احمدی به معرفی یکی از پایگاه‌های «زنان آتش‌نشان» پرداخته که به صورت داوطلبانه به این کار مشغول هستند. این مالتی مدیا روایت‌گر علاقه‌ای است آن‌ها به این شغل خطیر است و آموزش‌ها و لحظات تلخ و شیرینی که آن‌ها با هم سپری می‌کنند را نشان می‌دهد.

***

از زمانی که سازمان آتش‌نشانی شروع به پذیرش آتش‌نشانان زن داوطلب کرد، حدود یک‌سال می‌گذرد. در این مدت زنان زیادی بر حسب علاقه و برای خاموش کردن آتش هیجان خود به نیروهای داوطلب این سازمان تبدیل شدند. اما از میان آنها تنها کسانی توانستند به مراحل بالای آموزشی برسند که علاقه و صبرشان بر سختی‌ها و محدودیت‌های پیش روی غلبه کرد.

در حالی که قریب به 7 سال از فعالیت رسمی و استخدام زنان در آتش‌نشانی کرج می‌گذرد، اما شهر تهران با وجود نیاز مبرم برای به خدمت گرفتن آتش نشانان زن در عملیات اطفا حریق و یا امداد و نجات همچنان با مشکلاتی رو به روست. در حالی که عده‌ای از مسئولان، ناتوانی زنان را در انجام عملیات آتش نشانی دلیلی محکم بر عدم استخدام آنها به مثابه نیروی عملیاتی می‌دانند، مخالفان به موفقیت‌های زنان آتش‌نشان در کرج اشاره می‌کنند. جمعیت زیاد تهران و امکان بروز زلزله در این شهر، علاقه زنان به کمک کردن به حادثه‌دیدگان،محدودیت‌های  آتش نشانان مرد در کمک به زنان، امکان بروز حوادث و سوانح در محیط‌های زنانه مثل استخرها و سوناها، همگی دلایلی هستند که از سوی مدافعان "آتش نشان بودن" زنان مطرح می‌شود.

  زنان در تهران در همه مناطق از یک سال پیش به عنوان آتش‌نشان داوطلب شروع به گذراندن دوره‌های آموزشی، تئوری و عملی کرده‌اند،اما هدف اصلی از این آموزش‌ها، تربیت مربیانی برای اعزام به مدارس وفرهنگسراها و به عبارتی مشارکت در امر پیشگیری است. محمد بیات، معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در همین زمینه در گفت و گویی با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهر سازی و معماری می‌گوید : «آموزش‌های آتش‌نشانی برای زنان شهر تهران ضروری است و هدف اصلی از این کار آموزش و پیشگیری است.» بیات در ادامه اضافه کرد: البته ماموریت‌های ویژه‌ای برای زنان آتش‌نشان هم در نظر گرفته است؛ استفاده از آتش‌نشانان زن در پارک‌ها و فضاهایی که احتمال وقوع حریق‌های کوچک وجود دارد یا در مناطقی که برای تردد آتش‌نشانان مرد محدودیت‌ وجود دارد، از جمله ماموریت‌هایی است که زنان می‌توانند انجام وظیفه کنند.

با این وجود به گفته یکی از داوطلبان ایستگاه 77، برای مربی خوب بودن، شرکت در عملیات حتی به عنوان ناظرین چگونگی انجام عملیات، لازم است. اگر چه تجربه بهترین معلم در این موارد است. گذراندن 80 ساعت دوره ی آموزشی ،می تواند مربیان را از نظر تئوری قوی کند، اما زنان امیدوارند با اعزام به ماموریت ها  در کنار مردان بتوانند به تجربه هایی دست یابند که از خلال کلاس ها آموزشی دسترسی به آنها ممکن نیست.

در این بین آنچه مهم می‌نماید تلاش زنان در پا گذاشتن به عرصه‌هایی‌ست که تا پیش از این احتمال ورود به آن‌ها نزدیک به صفر بوده است. توجه به کارکردهای مثبت فعالیت زنان آتش‌نشان نکته‌ای‌ست که باید توسط کارشناسان با کارشناسی‌های دقیق و علمی برای مسولان و جامعه تشریح شود. صرف عدم توانایی جسمی و یا محدودیت‌های فرهنگی در برخورد با آتش‌نشانان زن ، دلایلی نیستند که بتوان به موجب آنها از مزایای بهره‌مندی از حضور زنان در عرصه‌های مورد نیاز چشم پوشی کرد.