آخرین مطالب

چند رسانه ای/ پردیس سینمایی ملت

نگار عجایبی به معرفی «پردیس سینمایی ملت» پرداخته است. معرفی مجموعه امکانات، فضاها، ظرفیت‌ها و معماری این سینما از جمله مواردی است که در این مدیا به آن ها پرداخته می شود.

***

 

 

ساخت پردیس‌های سینمایی از سیاست‌های جدید شهرداری تهران برای تنوع و تمرکز بخشی در ارائه خدمات فرهنگی، هنری و فراغتی به شهروندان است. قبل از تاسیس پردیس‌های سینمایی، افراد برای دیدن یک فیلم سینمایی، با تحمل ترافیک فراوان و رسیدن به سینمای مورد نظر، تنها با شانس دیدن چند فیلم محدود روبرو بودند. اکنون شهرداری برای حل این مشکل، پردیس‌های سینمایی را معرفی کرده است که افراد با انتخاب این پردیس‌ها، با چند گزینه برای دیدن فیلم روبرو هستند. علاوه بر این از نظر فرهنگی نیز، امکانات خاصی را دارند، از جمله گالری، سالن نمایش تئاتر، کلاس‌های آموزش هنر، فروشگاه‌های فرهنگی مرتبط و ...

در این پردیس‌ها، همچنین این امکان وجود دارد که اعضای یک خانواده با داشتن سنین متفاوت و سلایق گوناگون، هرکدام به طور مجزا نیازهای فرهنگی و تفریحی خود را در یک زمان برآورده نمایند.با توجه به این امکان می‌توان گفت در واقع مه‌مترین خاصیت این پردیس‌ها چندگانگی امکان نمایش و فعالیت فرهنگی، تفریحی و فراغتی است.

یکی از مشکلات سینماهای قدیمی، داشتن سالن‌هایی با تعداد صندلی‌های زیاد و در واقع ظرفیت‌های بالاست که در عین حال فقط یک فیلم را نمایش می‌دهد. این مورد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. زیرا برای سود دهی یک سینما، صندلی‌های سالن آن برای هر دفعه نمایش باید حداقل تا نیمه پر باشند. با وجود ظرفیت‌های بالای صندلی، پر شدن نیمه آن بسیار دشوارتر و غیر محتمل است.

در ساخت پردیس‌ها، ظرفیت‌های متفاوتی تعریف شده است. در این پردیس‌ها، سالنی با ظرفیت بالای 350 نفر اصلاً وجود ندارد.حتی سالن‌های 50 نفره هم تعریف شده است که مخاطبان مخصوص خود را دارد و فیلم‌های خاصی در آن به نمایش در می‌آید.

مقرون به صرفه بودن این سیاست، بخشی مربوط به تعداد تماشاچیان و پر شدن نیمی از ظرفیت است و بخشی دیگر مربوط به تعداد خدمه و پرسنل است. یک سالن سینما تعداد استانداردی خدمه،کنترل سالن و آپاراتچی نیاز دارد. یکی دیگر از خواص پردیس‌ها این است که با یک مدیر، تعداد سالن‌های بیشتری کنترل می‌شوند. حتی در صورت تعریف شدن در معماری، یک پردیس با داشتن تنها یک آپارات‌خانه، قادر به کنترل چند سالن در یک زمان خواهد بود.

پروژۀ مجموعۀ سینمایی پارک ملت، در محدودۀ منطقۀ 3 شهرداری تهران و در زمینی به مساحت 6000 متر مربع، در منتهی الیه جنوب غربی پارک ملت، طرح و اجرا شده است. این مجموعه از سمت شمال و شرق، به محوطۀ پارک، از سمت جنوب به بزرگراه نیایش و از غرب، به محوطۀ مجموعه ورزشی انقلاب محدود می‌شود. در این سازه، سعی بر آن بوده که طراحی آن با طبیعت زیبای محیط تلفیق شود.

بر همین اساس، با استفاده از اتصال شیب گردان دو سالن نمایش در امتداد یکدیگر، ایوان سرپوشیدۀ بزرگی ایجاد شد که دستاورد اصلی پروژه برای گفت وگو و تبادل نظر و هم چنین اجرای مراسم و رویدادهای متنوع فرهنگی و اجتماعی است. تأثیر این استراتژی در سازماندهی فضایی عناصر پروژه منجر به ایجاد سه فضای باز و کشیده شد. فضای اول در زیرزمین، مربوط به فعالیت‌های نمایشگاهی، فضای دوم در همکف، پلازای سرپوشیدۀ ورودی و فضای سوم، در بالاترین سطح به رستوران و فودکورت مجموعه اختصاص پیدا کرده است. این سه فضای باز افقی توسط دو فضای عمودی در دو سوی خود که شامل فضاهای انتظار و خدماتی است به یکدیگر متصل شده‌اند.

ارتباطات مجموعه شامل راهروها، پله های برقی و آسانسورها نیز از فرم سالن‌ها و این فضاهای باز ناشی می‌شوند. کشیدگی و انحنای خاص فرم پروژه و وجود مقاطع متغیر عرضی ناشی از آن، امکان طرح رمپ‌های نرم و مواج را در طول پروژه و در جبهۀ شمالی فراهم کرده است.

شرکت توسعه فضاهای فرهنگی، اوایل سال 85 شروع به ساخت پردیس ملت کرد و مجموعۀ یادشده در 19 آبان 1387 توسط دکتر قالیباف، شهردار تهران، افتتاح شد و مورد استفادۀ عموم قرار گرفت.

در ساختن این مجموعه سینمایی، حفاظت از فضای سبز پارک، مهم‌ترین مسئله‌ای است که در نظر گرفته شده است، به طوری که حتی پستی و بلندی‌های داخل پارک نیز، از نظر معماری در این فضا رعایت شده است. از دیگر مزایای معماری این سینما آن است که از نظر ارتفاع طوری طراحی شده که با بلندترین درخت پارک هم سطح بوده و از آن بلندتر نیست. بدنه و نمای شیشه‌ای مجموعه صرفاً به دلیل این است که بنا، پارک را تحت الشعاع قرار ندهد و محدودیتی از نظر دید برای پارک ایجاد نشود. قوسی طاق سردر مجموعه پردیس ملت، بزرگترین طاق از نظر معماری در نوع خود بوده و حدوداً 60 متر ارتفاع دارد و به نوعی سر در ورودی پارک محسوب می‌شود.

این طرح برنده جایزه معماری سال و همچنین جایزه بتون سال 87 شده است. این بنا همچنین در آبان ماه سال 1388 در نمایشگاه معماری اسپانیا به عنوان یکی از 10 طرح برگزیده مراکز بین المللی دنیا شناخته شد.

در اولین سال فعالیت پردیس سینمایی ملت، حدود 600 هزار نفر برای دیدن فیلم از این مجموعه دیدن کردند. علاوه بر آن، همایش‌ها، سمینارها و جشنواره‌های متفاوتی نیز در این مجموعه برگزار شده است. این مجموعه دارای یکی از گالری های برتر شهر تهران است و در کنار آن غرفه محصولات فرهنگی پردیس ملت نیز بسیار فعال بوده و مورد استقبال قرار گرفته است.

مجموعه سینمایی پردیس ملت دارای 5 سالن سینما بوده و جمعاً دارای 1200 صندلی است.