ابزارهای مورد نیاز خبرنگار ورزشی

ابزارهای مورد نیاز خبرنگار ورزشی

اشاره: مازیار ناظمی، فوق لیسانس ارتباطات است و در کنار کار حرفه‌ای خود در صداوسیما، به تدریس دروس خبرنگاری و روابط عمومی نیز می پردازد. ناظمی از جمله گویندگان سازمان صدا و سیماست که در چندین دوره از جشنواره‌های رادیویی و تلویزیونی، از دید مردم و کارشناسان به عنوان گوینده برتر انتخاب شده است. او پیش از این در قسمت اول از مجموعه گفتارهایش، به ویژگی های یک خبرنگار ورزشی پرداخت. قسمت دوم به ابزارهای مورد نیاز یک خبرنگاران ورزشی اختصاص دارد.

    ***

 

[زمان: 5:04]

 

بدون تردید در عصری که ما حضور داریم و زندگی می‌کنیم مهمترین مسأله خبر، تازگی و ارزش آن است. رسانه‌ای که در عرصه خبر جلوتر از بقیه حرکت کند در استفاده و بهره برداری از رسانه موفق‌تر است.

این توقع بجا از یک خبرنگار درتمامی حوزه ها وجود دارد که از ابزارهای تکنیکی روزآمد استفاده کند؛ ابزارهایی مانند ضبط صوت مناسب، دوربین خوب، رایانه شخصی و ....

در همین زمینه خاطره جالبی دارم از اتفاقی که سال 2000 میلادی در المپیک سیدنی برای من افتاد. ما به نمایندگی از تلویزیون برای تهیه  گزارش و خبر به سیدنی استرالیا رفتیم، به خاطر فاصله زمانی زیاد سیدنی با تهران در زمان برگزاری مسابقات بسیاری از دوستان در شبکه‌های مختلف ایران تعطیل بودند و مسابقات به صورت زنده پخش نمی‌شد. دوستان و همکاران خبرنگار خارجی که در این رویداد ورزشی حضور داشتند با ابزارهای جدیدی که داشتند اخبار را بدون تاخیر مخابره می‌کردند و این‌کار باعث می‌شد تازگی خبر حفظ شود. یک شب بعد از پایان مسابقات حدود ساعت 3 بامداد به هتل رسیدیم. یکی از روزنامه‌های سیدنی بنام (سیدنی مورنینگ) عکس‌هایی که چند ساعت قبل در فاصله زمانی کمی قبل از رسیدن ما به هتل گرفته شده بود را در صفحه اولش چاپ کرده بود. این چیزی نیست جز احترام به مخاطب و داشتن امکانات و ابزارهای لازم و مناسب.

برای حضور در میادین ورزشی غیر از تحرک و چابکی که یکی از ملزومات کاری خبرنگار  ورزشی است، لباس‌های ورزشی مخصوص هم لازم و مهم است، در حالی‌که بعضی از دوستان با کت و شلوار در میادین ورزشی حضور پیدا می‌کنند.

اگر عکاس هستید، دوربین خوبی لازم دارید، به همراه لنزهای مختلف. دوربین های سبک و با کیفیت خوب (کامپکت) این روزها به راحتی در دسترس هستند.

امروزه خبرنگاران چند مهارتی هستند. چه اشکالی دارد خبرنگاران ما بتوانند در کنار گزارششان عکس خوبی هم از سوژه تهیه کنند.

خبرنگاران نیازمند مهارت‌های مختلفی هستند، یکی را به ‌صورت تخصصی و بقیه را برای رفع نیازهای خود باید یاد بگیرند تا بتوانند خوراک خبری قابل قبولی را از یک رویداد ورزشی تهیه کنند، زیرا روزآمد بودن برای یک رسانه  موجب کسب اعتبار می‌شود.

صحنه‌های زیادی را سراغ داریم که خبرنگار برای تهیه خبر و گزارش حرکت کرده ولی فراموش می کند  باطری را همراه ببرد و ناچارشده از شخصی که قصد مصاحبه با او را داشته کمک بگیرد. این جزئیات بسیار کوچک، مهم هستند. چک لیستی تهیه کنید و تمام لوازم مورد نیاز را قبل از حرکت، کنترل کنید.

اگر به صورت گروهی (گروه تلویزیونی) حرکت می‌کنید تمامی افراد زیر نظر خبرنگار گروه هستند؛ از صدابردار و تصویربردار تا راننده گروه .اما این رابطه، به معنی رابطه کارفرما و کارگر نیست، بلکه نیازمند یک تعامل خوب است تا تصویر بردار تصاویر مورد نیاز را تهیه کند و صدابردار هم صدای مورد نظر و باکیفیت را بگیرد و در مجموع همکاری و تعامل افراد گروه مو جب ارائه یک کار خوب و با کیفیت می‌شود.

به طور کلی و خلاصه، با توجه به فوریت خبر رسانی، تعدد رسانه هایی که در صحنه‌های ورزشی حضور دارند و رقابت بر سر کامل‌تر و سریع‌تر مخابره کردن خبر، مهمترین نکات، به روز بودن ابزار، صحیح و سالم بودن آن‌ها و استفاده صحیح از آن‌ها است.